Onarım

  • Triandafilidis Köşkü’nün rölöve, restitüsyon, restorasyon ve tesisat projesi 2009 yılı içinde Adalar Kaymakamlığı’nın sorumluluğu altında Badur İnşaat ve Planlama Şirketi tarafından hazırlanmıştır. Bu proje Triandafilidis Köşkünün onarımının hangi nihai amaçla yapılacağının tam belli olmadığı, hatta özellikle Eski Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü’nün vizyonu doğrultusunda bu binanın bir Yazarlar ve Çevirmenler Evi olarak kullanılmasının düşünüldüğü bir aşamada yapılmıştır.
  • Binanın üst katının büyük bölümünün 1968’den beri Milli Eğitim Bakanlığı’nın mülkiyetinde ve öğretmen lojmanı olarak kullanılıyor olması, bu projede veri olarak alınamamıştır. Aynı nedenle, modern bir halk kütüphanesinin gerektirdiği donanım ve teknik altyapının projeye yansıtılması da, yaz ve bahar aylarında binanın içi mekanları kadar önemli bir etkinlik alanı işlevini görecek bahçenin tasarım ve düzenlenmesi de, bu kapsamda dikkate alınmamıştır. Dolayısıyla, eldeki proje uygulama sürecinde bir dizi küçük çaplı tadilatı zorunlu kılacak niteliktedir.
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürlüğü ve Bakanlığın İstanbul İl Müdürlüğü’nün yakın ilgisi ile, İstanbul İl Özel İdaresi’nin sorumluluğu altında, 9 Eylul 2013’de açık ihale yöntemiyle gerçekleştirilen ihale ile onarım işi 360 gün sonunda tamamlanmak koşuluyla ihale edilmiştir.

KÜTÜPHANE RESORASYON, RESTİTÜSYON VE TESİSAT İHALESİ

Heybeliada Halk Kütüphanesi’nin eldeki projeye göre onarımı için İstanbul İl Özel İdaresi tarafından 9 Eylul 2013’te bir ihale süreci başlatılmıştır. Bu süreçte 10 firma (Bimtaş, Ergün Mühendislik, Beyhan Beton, Hamat İnşaat, İşsan İnşaat, Formist Yapı, Mehmet Özer, HRM Mimarlık ve Vakur Yapı, Proje) şirketleri ihale için teklif vermişler ve görevli komisyon ihaleyi Vakur Yapı’nın kazandığını açıklamıştır.

İhale süreci İstanbul İl Özel İdaresi ve Kültür Bakanlığı uzmanlarının denetiminde yürüyecek, Koruma Girişimi, onarım işinin en iyi bir biçimde gerçekleştirilmesi için olanaklı olan her türlü tarihi, yerel ve mesleki bilgi yardımında bulunacaktır.

Yasal prosedürlere göre, ihaleyi kazanan firmanın çalışmalarına Kasım 2013’te başlaması gerekiyordu. Ancak firma, Adalar Belediyesi’nden çalışma ruhsatını Şubat 2014’te alabilmiştir. Dolayısıyla restorasyon Şubat ayı itibarıyla başlamıştır. İhale koşullarında bitiş tarihi 360 işgünü olarak belirtildiği için binanın Kasım 2014 veya Şubat 2015’te teslim edilmesi bekleniyordu ancak şirket 6 aylık bir uzatma aldı. Bu durumda tarih Ağustos 2015’e uzatıldı.

Bina Eylül 2015 itibarıyla yeniden ihale edilmeyi bekliyor. Restorasyon Şubat 2015’ten itibaren bütçe yetersizliğinden durmuş durumda.