Bina

Heybeli adası ilkokulu
Heybeli Adası İlkokulu

Korunmasını ve adalıların kültürel ihtiyaçlarını karşılamaya yöneltilmesini istediğimiz Refah Şehitleri Caddesi 37 numarada bulunan köşkün Cumhuriyet öncesinde Triandafilidis ailesine ait olduğu dışında herhangi bir bilgiye sahip değiliz. 1,138 metre karelik hayli geniş bir bahçeye sahip olan bu köşkün mülkiyetinin 1936’ya kadar Şehzade Mehmet Vakfı’na ait olduğunu, bu yıl İstanbul Valiliği’ne devredildiğini biliyoruz.

Triandafilidis Köşkü, 1923  le 1967 yılları arasında, 44 yıl Heybeliada’nın Türk İlkokulu olarak kullanıldı. Heybeliada Pazar yerindeki, bugün bir Müzik Merkezi olarak yeniden kullanılmayı bekleyen Rum İlkokulu ile birlikte, neredeyse yarım yüzyıl, binlerce Heybeliadalı çocuk için ilk eğitim kurumu oldu. Birçok adalı için çok değerli bir anı-mekanı anlamını taşıdı.

Daha sonra, Heybeliada’ya yeni ilkokul binası yapılınca, bu bina 1968 yılından başlayarak Halk Kütüphanesi olarak kullanıldı. Böylece, 2001 yılına kadar düzenli olarak, 2008 yılına kadar ise aralıklarla, adamızdaki tek kütüphane olarak, yine  binlerce Heybeliadalıya hizmet verdi.

Sonra 5 yıldır, bu önemli kültür mirası terk edildi, sanki yıkılmaya, yanmaya bırakıldı. Bir türlü, onarımı için karar alınamadı, kaynak ayrılamadı. Şimdi bu dönemin bitmekte olduğunu görüyoruz.